10 Bin Adım Mı Yoksa 1 Saat Bisiklet Mi?

1837
bisiklet

Günde 10 bin adım yürümek; zinde bir yaşam için en sık duyduğumuz önerilerden birisidir. Peki 1 saat bisiklete ne dersiniz?

Zinde bir yaşam için hangisinin daha etkili olduğuna kısaca bir göz atmak ister misiniz?

Yürüyüş Daha Fazla Zaman Alıyor

10 bin adım yürümek, normal bir adımla yaklaşık 8 km mesafeye denk geliyor. Bu da ortalama bir hızla yaklaşık 1 saat 36 dakikaya denk gelmektedir.

Bisiklet Daha Fazla Kalori Yakıyor

Saatte ortalama 5 km hızla yürüyen bir kişi (saatte) 232 kcal harcıyor. Yani 10 bin adımla 8 km kat eden birisi yaklaşık 371 kcal yakmış oluyor. Bisiklette ise ortalama 20 km/h hız ile saatte 563 kcal yakılıyor. Yürüme hızınızı 6,5 km/h ‘ye çıkarttığınızda 352 kcal, bisiklet hızınızı 30 km/h’a çıkarttığınızda ise 844 kcal yakmış oluyorsunuz.

Obezite ile Savaşta Bisiklet Daha Etkili

İngiltere’de 150 bin katılımcı ile yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yürüyüş boy kilo endeksi ve yağ oranındaki düşüşte önemli ölçüde etkili olurken, bisiklet daha da etkili bir düşüşü garanti ediyor.

Yürüyüş Herhangi Bir Ekipman Gerektirmiyor

Günlük yürüyüşler için herhangi bir özel ekipman gerekmiyor iken, bisiklet için doğal olarak daha fazla ekipmana ihtiyaç oluyor.

Bisiklet Daha Mı İyi?

Eğer bisiklete binmeyi seviyorsanız kesinlikle evet. Bisiklet, kısıtlı bir zaman diliminde hızlı kalori yakmak ve formda kalmak için daha iyi bir seçenek. Ekipman ihtiyacı ve bakım maliyeti gibi unsurlar ise bisikletten alacağınız zevke göre değerlendirilebilecek faktörler arasındadır. Fakat yürüyüşün de sağlığınız için son derece faydalı bir egzersiz olduğunu ve gündelik yaşamanızda hareket etmenin en pratik yollarından biri olduğunu unutmayın!